ZDRAVSTVENI RAZVOJNI FORUM - NAJBOLJŠA PRAKSA V ZDRAVSTVU V LETU 2021

23.06.2021

Letošnji Zdravstveni razvojni forum, ki je osrednji dogodek za menedžment v zdravstvu, je potekal od 17. do 18. junija 2021 v Portorožu. Častni pokrovitelj dogodka je bil predsednik republike Borut Pahor. Rdeča nit foruma je bila Stabilnost in vzdržnost zdravstvenih sistemov – odgovor na krizo.

Na konferenci so si predavatelji prizadevali celovito pokriti področje upravljanja in sistemskih rešitev v slovenskem zdravstvu ter podati osnovo za odkrit dialog čim večjemu številu ključnih deležnikov. Z močno mednarodno zasedbo, saj so sodelovali tudi strokovnjaki iz sosednjih držav, je bil forum usmerjen v podajanje predlogov in rešitev za izboljšanje zdravstvenega sistema prihodnosti. V vsebinskih sklopih Stabilnost in vzdržnost, Kakovost in varnost, Kriza kot sito rešitev, Digitalizacija in Kako naprej so domači in tuji strokovnjaki podali izkušnje o spopadanju z epidemijo covida-19 in predlagali rešitve za izboljšanje zdravstvenih sistemov.

Na Zdravstvenem razvojnem forumu so že tretje leto zapored podelili priznanje najboljše prakse v zdravstvu z namenom prepoznavanja in prenosa dobrih praks, ki izstopajo v slovenskem prostoru in imajo dodano vrednost. Z razpisom želijo organizatorji dodatno spodbujati razvoj in rast dobrih praks in seveda tudi njihovo promocijo, saj pogosto ob vseh negativnih informacijah v zdravstvu ostanejo skrite oz. nepredstavljene.

Razpis najboljše prakse v zdravstvu so pred dvema letoma prvič izvedli v sodelovanju s Public Health HUB (Hrvaška). Razpis je skladen z metodološkimi usmeritvami, ki bodo veljale v naslednji perspektivi za projekte EU in je tako odlična priložnost za proaktiven pristop k projektom prihodnosti. Ključni merili pri razpisu najboljše prakse v zdravstvu sta kakovost in varnost v zdravstvu. Kakovost je nenehno izboljševanje zdravstvene prakse. Stalno izboljševanje kakovosti zdravstvene oskrbe je nujno priporočilo v vsaki zdravstveni praksi. Vrednote zdravstvenih sistemov Evropske unije zajemajo univerzalnost, dostopnost do kakovostne zdravstvene oskrbe, enakopravnost in solidarnost – s ciljem doseči kakovostno, z dokazi podprto, etično in varno zdravstveno oskrbo, ki je osredotočena na pacienta. V razpisu tako nagrajujejo najboljše zdravstvene prakse v slovenskem prostoru, ki v najvišji meri uresničujejo omenjene cilje. Metoda, ki je organizatorje vodila v razpisu, je model vrednotenja praks v zdravstvu PUB HUB, razvit v okviru programa PUB HUB Medicinske fakultete Univerze v Zagrebu. V strokovni komisiji za izbor najboljših praks v zdravstvu v slovenskem prostoru sodeluje tudi prof. dr. Aleksandar Džakula, Škola narodnog zdravlja Andrija Štampar, Univerza v Zagrebu, eden izmed snovalcev in razvojnikov modela, ki ima na tem področju obsežne izkušnje.

Med prispelimi nominacijami so v strokovni komisiji izbrali 3 finaliste glede na umeščenost po ravneh zdravstvenega varstva. Trije izbrani finalisti za priznanje najboljše prakse v zdravstvu 2021 po kriterijih kakovost in varnost v zdravstvu so bili:

• Zdravstveni dom Sevnica s prakso Dostopnost kot temelj kakovosti primarne zdravstvene ravni v ZD Sevnica v luči pandemije covida-19;
  • Splošna bolnišnica Murska Sobota s prakso Kadrovski, prostorski in organizacijski izzivi obravnave pacientov v Splošni bolnišnici Murska Sobota v času epidemije covida-19;
  • Slovenija-transplant s prakso Darovanje organov v Sloveniji: strokovnost, kakovost, etičnost, solidarnost, vzajemnost.

Po predstavitvah vseh treh praks je sledilo glasovanje udeležencev foruma za najboljšo prakso po njihovem izboru, prislužil si jo je Zdravstveni dom Sevnica z omogočanjem stalne dostopnosti vsem pacientom kljub epidemiji covida-19.

Avtorice poslane dobre prakse iz naše bolnišnice so bile Metka Lipič Baligač, mag. zdrav. nege, Nataša Kreft, mag. zdr.-soc. manag., in doc. dr. Jerneja Farkaš Lainščak, dr. med. Ob tem dosežku in priznanju pa gre zahvala vsem zaposlenim v Splošni bolnišnici Murska Sobota, ki so med obvladovanjem epidemije covida-19 dokazali, da skupaj zmoremo več.

Mag. Zdenka Gomboc, prof. zdr. vzgoje,
  koordinatorica sistema vodenja kakovosti,